Staff List
Rebecca Brown MST, MA (Oxon)
Head
Don Andrews BEng (Hons) MSc MBA CEng MIET
Director of Finance & Operations
Jill Ferguson
Senior Deputy Head (Pastoral Development and Well Being)
James Ahsan BA, PGCE, MSc (Oxon)
Deputy Head (Academic)
Lindsay Bailey
Director of Sixth Form
Cecile Halliday
Head of Junior School
Claudine Pearce
Director of Marketing and Development
Jo Hughes
Assistant Head (Learning and Innovation)
Katie Allchorne
Assistant Head (Co-Curricular and Community Partnerships)
Helen Crouch
Deputy Head of Junior School (Pastoral)
Ashmi Morjaria
Deputy Head of Junior School (Academic)
Stefanie Chadburn
Associate Assistant Head
Adam Giblin
Associate Assistant Head
Laura Parkes
Associate Assistant Head
Mrs Zara Hubble
Chair of Governors
Mrs Kate Butchart
Mr Tim Calvey
Mrs Marcella Cox
Mr Tim Dalton
Professor Soraya Dhillon MBE
Mr Shail Patel
Miss Sohini Patel
Mr James Ahsan
Deputy Head (Academic), Latin/Classics Teacher
Mrs Clare Alexander
Lead SEND Co-Ordinator
Mrs Katie Allchorne
Assistant Head (Co-Curricular, Outreach and Partnerships), External Visits Coordinator and PE Teacher
Mr Simon Allen
Head of History
Mrs Bindi Amin
Chemistry Teacher
Mrs Chantal Anderson
French Language Assistant
Mr Juan Arenas Camacho
Spanish Teacher, Spanish Language Assistant and PE Teacher
Mrs Victoria Atkinson
Head of Latin/Classics
Mrs Lindsay Bailey
Director of Sixth Form, English Teacher
Miss Shirley Ballantyne
Head of Art
Mr James Bennett
Head of Economics & Business Studies
Mrs Gita Bhatia
Mathematics Teacher
Mrs Leanne Brown
Head of Year 9, Head of Psychology
Mrs Rebecca Brown
Head
Miss Stefanie Chadburn
Director of Sport
Mr Ken Chan
Chemistry Teacher
Miss Emma Chapman
PE Early Careers Teacher
Dr Mari Chikvaidze
Mathematics Teacher
Miss Cindy Cho
Biology Teacher, Sustainability and Environmental Lead
Mr James Donovan
Head of Mathematics
Miss Holly Etherington
Spanish Teacher
Mrs Anne Evans-Evans
Science Teacher
Mr Darrell Ezekiel
Head of Languages
Ms Jill Ferguson
Senior Deputy Head (Pastoral Development and Well Being)
Mr Adam Giblin
Head of Religion, Philosophy & Ethics
Miss Christine Guthrie
History/Politics Teacher
Ms Hélène Hardy
French Teacher
Ms Alice Harne
Art Teacher
Mrs Fauzia Hassan
Computer Science Teacher
Ms Tara Houdek
Senior School SEND Teacher
Mrs Joanna Hughes
Assistant Head (Learning and Innovation), Religion, Philosophy & Ethics Teacher
Ms Helen Humphries
Music Teacher
Mrs Shabana Ismail
French Teacher
Mr Narasim Iyengar
Head of Year, Second in Mathematics
Mrs Celia Jackson
History/Politics Teacher
Ms Rhiannon Jacobs Stroud
Head of Spanish, Diversity & Inclusion Champion
Mrs Fiona Johnson
Head of Textiles
Mrs Karen Keane
English Second in Department, Debating Co-ordinator
Mrs Jacqueline Kothare
Mathematics Teacher
Miss Isabel Lambert
Head of Physics
Miss Izzy Lewis
PE Teacher
Miss Yanling Lin
Mandarin Teacher
Miss Olivia Mari
PE Extra Curricular Lead
Ms Sue May
RPE Teacher
Mrs Jessica Maynard
Textiles Teacher, Charities Co-Ordinator
Mr John Mburu
Head of Chemistry
Miss Celeste McCoy
Head of Drama
Mr Richard McElwaine
Director of Music
Mr Henry Mountford
English Teacher
Mrs Charmila Muralitharan
Mathematics Teacher
Miss Roxy Orloff
Teacher of Philosophy, Politics and Economics
Mrs Laura Parkes
Associate Assistant Head, Head of English, Diversity and Inclusion Champion
Ms Manisha Patel
English Teacher
Mrs Emma Rees
Head of Year, PE Teacher
Mr Joel Rogoff
Assistant Director of Sixth Form (Tracking and Performance), Head of Geography
Miss Georgia Scott
PE Teacher
Mrs Verashe Shah
Geography Teacher
Ms Aamna Sharif
Head of Biology
Miss Molly-Anne Sherrard
Science Teacher
Mr Yinhuming Shi
Physics Teacher
Mrs Anabella Silva-Mynett
Spanish Teacher
Mrs Angela Spicer
Assistant Director of Sixth Form (Pastoral and Wellbeing), Geography Teacher
Miss Natalie Stanton
English Teacher
Mr Christopher Stump
Head of Careers and UCAS, Sociology Teacher
Miss Nicola Tikare
Head of Year, PE Teacher
Mrs Natalie Timoney
Director of Science
Mr Alan Toseland
Head of Computer Science
Mr Oliver Tromans
RPE Teacher (Maternity Cover)
Mr Andrew Webster
Music Teacher
Mrs Angeliki Zervou
Latin/Classics Teacher
Ms Chang Zhang
Head of Mandarin
Mrs Lindsay Bailey
Director of Sixth Form
Mr Joel Rogoff
Assistant Director of Sixth Form (Tracking and Performance)
Mrs Angela Spicer
Assistant Director of Sixth Form (Pastoral and Wellbeing)
Mr Christopher Stump
Head of Careers and UCAS
Miss Hazel Alder
EYFS Teacher and EYFS Lead Teacher
Mrs Alison Allen
Head of Early Years Foundation Stage
Mrs Ruth Amin
KS2 Teacher
Mrs Naomi Battaglia
EYFS Teacher/KS2 Teacher
Mrs Sarah Bradshaw
Ballet Teacher
Mr Troy Bucknall
KS1 Teacher and KS1 English Lead
Mrs Kristina Butterworth
KS2 Teacher and DT Lead
Ms Esther Carr
KS2 Teacher
Miss Josie Comerford
KS2 Teacher and RE Lead
Mrs Helen Crouch
Deputy Head of Junior School (Pastoral)
Miss Julita Dabski-Nerlich
KS1 Teacher
Mrs Katie Delaney
KS1 Teacher
Mrs Taslim Dhalla
Junior School Cover Teacher
Mrs Vicki Edwards
KS1 Teacher
Mrs Jane Giffin
Head of KS1
Mrs Siobhan Foley
KS2 Teacher
Mrs Emma Keigher
KS2 Teacher and EAL Lead
Miss Jade McIvor
EYFS Teacher and KS2 Lead
Mrs Hayley Mann
KS1 Teacher (Maternity Leave)
Mrs Malti Marwaha
KS2 Teacher and Positive Project Co-Ordinator and Eco Link Co-Ordinator
Mrs Ashmi Morjaria
Deputy Head of Junior School (Academic), Diversity and Inclusion Champion
Mrs Sukaina Mukhtar
KS2 Teacher (Maternity Cover)
Mrs Geraldine O'Donnell
KS2 Teacher
Mrs Rachel Savva
Junior SEND Teacher
Miss Charlotte Short
KS2 Teacher and Humanities Lead
Ms Kerry Stewart
KS2 Teacher
Mrs Rosey Takhar
KS2 Teacher
Mr Andy Taylor
Head of KS2 and Mathematics Lead
Ms April Thomas
KS1 Teacher
Miss Vicky Vaughan
Mrs Namrata Vyas
EYFS Teacher
Mrs Karon Allen
Mrs Laura Barnett
Mrs Sara Belkin
Learning Support and Lunchtime Supervisor
Mrs Catherine Brant
Mrs Alessandra Brown
Mrs Lorraine Chichon
Mrs Kim Conti
Mrs Johanna Coyle
Miss Alexandra Flannagan
Mrs Julie Goodchild
Mrs Sophie Holland
Mrs Smruti Lakhani
Mrs Rehana Ladak
Mrs Madhurita Mathur
Mrs Kim Michaelides
Mrs Jane Messias
Ms Tracy Morley
Ms Monica Morris
(Maternity Leave)
Mrs Alison Owen
Learning Support
Mrs Gill Smith
Miss Amanda Titcombe
Mrs Sue Vitale
Mrs Rima Malde
Finance Manager
Mrs Vinaben Patel
Finance Assistant
Mrs Melanie Abbott-Jones
Receptionist
Mrs Sara Belkin
Lunchtime Supervisor
Mrs Linda Chapman
Receptionist
Ms Allison Cronnelly
Duke of Edinburgh Administrator
Mrs Andrea Drazin
Office Administrator Junior School
Mrs Kim Forbes Mitten
Head’s PA / HR Officer
Mrs Chris Kelly
Office Administrator Junior School
Mrs Jackie Lopez
Attendance Co-ordinator
Mrs Cathy Mortimer
Database and Assessment Manager
Miss Jane Norton
Compliance Secretary
Mrs Hollea Shah
Junior School Receptionist / Admissions Assistant
Miss Lauren Weeks
HR Assistant
Mrs Cathryn Williams
School Receptionist
Mr Ian Leathers
Operations Manager
Mr Hiten Parmar
IT Technician
Mrs Jaspreet Rajput
Reprographics Technician
Mr Aman Shahzad
ICT Apprentice
Miss Emma Wallace
School Librarian
Miss Claire Hedderman
Library Assistant
Mrs Jemma Davidson
Registrar
Miss Mollie Mundy
Marketing Assistant
Mrs Claudine Pearce
Director of Marketing and Development
Mrs Hollea Shah
Admissions Assistant
Mrs Nicola Treadaway
Development Manager
Ms Mariella Aristidou
School Counsellor
Mrs Alison Parkinson
School Nurse
Mrs Harriet Sturley
School Nurse and Wellbeing Coach
Mr Keith Chapman
Caretaker
Mr Lewis Cremore
Caretaker
Mr Jose De Andrade Hilario
Caretaker
Mr Tony Marques
Caretaker
Mr Ciaran McGann
Estates Manager
Mr Imed Safta
Caretaker
Mr Atul Sharma
Caretaker
Mrs Chelvi Arunagiri
Senior Science Technician
Mrs Anna Graveling
Creative Arts Technician
Miss Celia Mitchell
Biology
Mrs Nandita Ray
Chemistry
Mrs Angela Rogers
Art
Mrs Mags Sawenko
Textiles/Food Technology
Mrs Shruti Sachdev
Science Technician
Mrs Jenny Wilkinson
Chemistry
The Chairman of the School Governing Board can be contacted c/o Northwood College for Girls, Maxwell Road, Northwood, Middlesex HA6 2YE, or by email to chair@nwc.gdst.net